Haber Detayı
17/08/2016 - 19:59 Bu haber 821 kez okundu
 
Gıda ve Tarımın Arge Üssü
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Hüseyin Avni Öktem, "Biz Anadolu'nun göbeğinde, gıda ve tarım alanında uluslararası bir araştırma üniversitesi olmayı amaçlıyoruz." dedi...
 
EĞİTİM Haberi
 Gıda ve Tarımın Arge Üssü


Rektör Öktem, üniversitenin konferans salonunda, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'nin kuruluş amaçlarını ve hedeflerini anlattı.

Kurulan gıda ve tarım üniversitesinin Türkiye için önemli bir proje olduğunu belirten Öktem, "Üniversitenin kurulumu uzun yıllara dayanan bir çalışmadan geçti. Biz Anadolu'nun göbeğinde, gıda ve tarım alanında uluslararası bir araştırma üniversitesi olmayı amaçlıyoruz. Üniversitenin ulusallığı da gıda ve tarım alanında; Asya, Avrupa ve Amerika'nın en başarılı örneklerini uyarlamış olmamızdandır." şeklinde konuştu.

Öktem, dünyanın en gelişmiş ülkelerine bakıldığında, bu ülkelerin tarımda da en gelişmiş ülkeler olduğunu hatırlattı.

Tarımın, Türkiye'yi ileriye götürecek çok ciddi bir lokomotif olduğunu ifade eden Öktem, "Gıda ve tarım bölümü, başarılı öğrencilerin çok uzak durduğu ve bunu hiç hak etmeyen bir bölüm. Tarım, her ülkenin olmazsa olmazıdır. Biz buna inandığımız için böyle bir üniversite kurmanın gayreti içerisine girdik. Bunun faydasını da alanında başarılı olan öğrencilerin burayı tercih etmesinden görüyoruz." diye konuştu.

Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Mikdat Çakır da bu işin sahibinin çiftçiler olduğunu aktardı.

Mikdat Çakır, 'Üniversitemizdeki idari ve öğretim kadrosundan Mütevelli Heyetine tüm kadro olarak; Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin, Kurucu Başkanımız Recep Konuk’un vizyonu doğrultusunda uzun bir hazırlık süreci sonunda kurulduğu ve geliştirildiğini özellikle belirtmek isteriz.  Yıllar süren hazırlık çalışmalarının “Üniversite Tercihlerindeki Başarı” ile perçinlenmesi herkesi mutlu etmiştir. Bu süreçte görev alanlar birinci aşamanın başarılı bir şekilde atlatılması ile amaca yönelik inançlarını heyecanla tazelemişlerdir. Torku markasının mimarı Konya Şeker A.Ş. ve Anadolu Birlik Holding’e üniversitenin kurulumu ve gelişmesi sürecindeki desteklerinden ötürü minnetle teşekkür ederiz. Üniversitenin elde ettiği başarının arkasında çiftçilerin alın teri olduğu bir hakikattir' dedi.


Çiftçilerin gayretleriyle bu üniversitenin kurulduğunu vurgulayan Çakır, "Tarım üniversiteleri, dünyanın açığını kapatacak önemli bir alan. Burası da kayıt yaptıran öğrencilerden anlaşıldığı üzere bölgesel değil ulusal bir üniversitedir. Konya, bu kuruluş ile Türkiye'nin gıda ve Ar-Ge üssü olmuştur." şeklinde konuştu.

Çakır, Konya'nın tarımsal bir alt yapıya sahip olduğu için üniversitenin bu coğrafyada çok önemli işlere imza atacağını sözlerine ekledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Candan'ın da katıldığı program, soru ve cevap bölümünün ardından sona erdi.

Etiketler: Gıda , ve , Tarımın , Arge , Üssü , ,
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Yazarlar
Namaz Vakitleri
Anketler

İşlem yapılıyor.....

Puan Durumu
KONYA
Arşiv

powered by macsonuclari.net