Affedilmeyen şey nedir, Putin İhanet!

24 Ağustos 2023 21:32

Wagner lideri Prigojin'in ölmesi Putin'in "Affedilmeyen şey: İhanet" sözlerini akıllara getirdi. Genel kanaat Putin'in ihanet olarak gördüğü isyanın cezasını Prigojin'e kestiği yönünde oldu.

Affedilmeyen şey nedir, Putin İhanet!?v=1

Rusya'nın başkenti Moskova'dan St. Petersburg'a uçtuğu sırada Tver Bölgesi'nde düşen ve 3'ü mürettebat toplam 10 kişinin öldüğü uçakta Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Evgeny Prigojin'in de olduğu bildirildi.

WAGNER'İN 24 SAAT SÜREN İSYANI

Dünya kamuoyunda genel kanaat uçağın bizzat Rusya tarafından düşürüldüğü yönünde oldu. Rusya'nın Ukrayna Savaşı'nda cephede aktif rol alan Wagner lideri Prigojin, 23 Haziran'da Rus ordusunu Wagner kamplarına saldırı düzenlemekle suçlayarak isyan başlatmıştı. Wagner savaşçıları, Prigojin'in emriyle Rusya'nın güneyindeki Rostov'dan başkent Moskova'ya silahlı yürüyüş başlatmıştı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov'un istifasını isteyen Prigojin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun arabuluculuğunda isyanı 24 saat sonra geri çekilmişti. Kremlin Sarayı, isyanın ardından Wagner'in Rusya'daki faaliyetlerine son verileceğini ve Wagner savaşçılarının Belarus'taki bir üsse yerleştirileceğini duyurmuştu.

Putin, 23 Haziran'daki Wagner isyanını "ihanet" olarak nitelemiş ve bunun "cezasız" kalmayacağını söylemişti.

aa-20230822-31967824-31967820-prigojin-wagner-isyaninin-ardindan-ilk-defa-goruntu-paylasti.jpg

"RUSYA’YI DAHA DA BÜYÜK HALE GETİRİYORUZ" DESE DE YETMEDİ!

YevgeniPrigojin, geçtiğimiz günlerde Rus yönetimine karşı gerçekleştirdiği isyanın ardından ilk defa görüntü paylaşımında bulunmuştu. “Wagner’in tahliyesi” adlı Telegram kanalında paylaşılan görüntüde, Rusya’yı Afrika dahil tüm kıtalarda “daha da büyük hale” getirdiklerini belirtti. Görüntülerde, 50 dereceyi aşan sıcaklıkta bulunduklarını söyleyen Prigojin, “Adalet ve mutluluk! DEAŞ, El Kaide ve diğer haydutların hayatını Afrika halkı için bir kabusa çeviriyoruz.” ifadesini kullanmıştı.
Rusya-Afrika Zirvesi'nin yapıldığı St. Petersburg'da 27 Temmuz'da Afrikalı yetkililerle görüşen Prigojin, 29 Temmuz’da Afrique Media TV kanalına yaptığı açıklamada, Afrika ülkelerindeki Wagner savaşçılarının sayısını artırmaya hazır olduklarını söylemişti.

Ancak tüm bu sözleri Prigojin'i, Putin'in gazabından kurtarmaya yetmedi.

Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +