Kuzey Irak’a hava harekatı: Çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

2 Eylül 2023 12:59

Milli Savunma Bakanlığı, teröristler tarafından sözde üs olarak kullanılan bölgelere saat 00.30'da hava harekatı icra edilerek çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Kuzey Irak’a hava harekatı: Çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Asos'ta bulunan ve teröristler tarafından sözde üs olarak kullanılan bölgelere saat 00.30'da hava harekatı icra edilerek çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Kuzey Irak’ta hava harekatı: Çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, PKK/KCK-PYD/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak'ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek, hudut güvenliğini sağlamak ve terörü kaynağında yok etmek maksadıyla Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklar istikâmetinde, Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Asos'ta bulunan ve teröristler tarafından sözde üs olarak kullanılan bölgelere saat 00.30'da hava harekatı icra edildiği duyuruldu. Açıklamada, harekat ile teröristler tarafından kullanılan 16 mağara ağzı, 4 sığınak, 2 malzeme deposu imha edilerek çok sayıda teröristin etkisiz hâle getirildiği ifade edildi.

Hedefler özenle seçildi

Yapılan açıklamada, harekat öncesinde hedeflerin özenle seçildiği, harekatın planlama ve icrasında sivil halkın can ve mal güvenliği ile tarihi, dini, kültürel varlıklar ve çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterildiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +