6 ayda bin 327 terörist etkisiz hâle getirildi

4 Temmuz 2024 13:10

Milli Savunma Bakanlığı, 57'si son bir hafta içinde olmak üzere, bu yıl başından itibaren bin 327 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

6 ayda bin 327 terörist etkisiz hâle getirildi?v=1

Milli Savunma Bakanlığı, basın bilgilendirme toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) son dönemde gerçekleştirdiği operasyonlarla ilgili önemli bilgileri paylaştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda, 2024 yılının başından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının bin 327 olduğu belirtilirken, bu rakamın 57'sinin son bir hafta içinde gerçekleştirilen operasyonlarla elde edildiği vurgulandı.

Başarıyla Gerçekleştirilen Operasyonlar

Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, hava harekâtları ile terör hedeflerine büyük darbe vurulduğunu açıkladı. 3 Temmuz tarihinde Irak'ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde bulunan 37 terör hedefi imha edildi. Bu operasyonlarda yerli ve millî mühimmat kullanıldığı ve etki kıymetlendirmesinin devam ettiği ifade edildi.

Güvenlik ve Sınır Koruma Önlemleri

Hudut hattında tesis edilen kademeli güvenlik sisteminin uluslararası standartlarda korunduğunu belirten Tuğamiral Aktürk, son bir hafta içinde 9'u terör örgütü mensubu olmak üzere 328 kişinin yakalandığını duyurdu. Ayrıca, 1 Ocak’tan itibaren yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 6 bin 29 kişinin yakalandığı ve bu yıl içinde engellenen kişi sayısının 63 bin 433'e ulaştığı belirtildi.

Uluslararası İlişkiler ve Yardım Faaliyetleri

Türkiye ile Yunanistan arasında güven artırıcı önlemler kapsamında yapılacak olan ziyaretler ve uluslararası yardım faaliyetlerine de değinen Tuğamiral Aktürk, İsrail'in saldırılarına karşı uluslararası toplumun harekete geçmesi çağrısında bulundu. Türkiye'nin insani yardım ve afetlerle mücadeleye destek sağladığını, son olarak Suudi Arabistan'dan vatandaşların ülkeye getirilmesinde önemli rol oynandığını ifade etti.

Gelişmeler ve Planlanan Alımlar

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından OMTAS Kuleli Zırhlı Tanksavar Aracı ve Seyyar Havan Tespit Radarının kabul süreçlerinin tamamlandığı duyuruldu. Ayrıca, 2024 yılı için 25 bin Uzman Erbaş temini sürecinin devam ettiği ve başvuruların neredeyse 5 kat arttığı bildirildi. Bedelli askerlik tutarının ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacağı belirtildi.

Suriye'de Son Durum ve Türkiye'nin Rolü

Suriye'de yaşanan provokatif eylemlerle ilgili bilgi veren Bakanlık kaynakları, bu eylemler karşısında gerekli önlemlerin alındığını ve sosyal medya provokasyonlarına karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin Suriye'deki varlığının meşru müdafaa hakkı çerçevesinde olduğunu ve bu ülkenin toprak bütünlüğü ile siyasi istikrarının sağlanmasını arzu ettiğini açıkladı.

Suudi Arabistan ve Askeri İşbirlikleri

Suudi Arabistan Savunma Bakanı'nın Türkiye ziyaretinin ikili ilişkileri güçlendireceği ve savunma sanayii alanında ortak projeler geliştirme fırsatı sunacağı belirtildi.

TSK'daki Kanun Değişiklikleri

Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili yapılan kanun değişiklikleri, personel güvenliğini artırmak ve disiplin cezalarını düzenlemek gibi yenilikler getirdi. Uzman çavuşların yıllık izinlerinin kullanımını düzenleyen bu değişiklikler, görev ihtiyacına bağlı olarak esneklik sağlayacak.

Gösteri Uçuşları ve Tasarruf Tedbirleri

Solotürk ve Türk Yıldızları'nın milli bayramlardaki gösteri uçuşlarının iptal edildiği, ancak yurt dışı hava gösterilerinin planlandığı gibi devam edeceği duyuruldu. Cumhuriyet Bayramı törenlerinin ise Cumhurbaşkanlığı programına göre planlanacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +